Співпраця кафедри іноземних мов для природничих факультетів з Британською радою в Україні у рамках проекту «Policy for English»

“Talent wins games, but teamwork and intelligence win championships.”

Michael Jordan 

Факультет іноземних мов, кафедра іноземних мов для природничих факультетів протягом 2014-2020 системно співпрацюють з Британською Радою в Україні; небайдужі представники колективу послідовно виконували ролі ентузіастів – «агентів змін», учасників, координаторів та співорганізаторів опитувань, тренінгів, літніх та зимових шкіл, пілотних проектів міжнародної організації. Науково-педагогічний персонал, зацікавлені колеги з підрозділів університету та студенти різних років навчання взяли активну участь у підготовці та проведенні досліджень для презентації результатів проекту Британської  Ради «Англійська мова для університетів», який був ініційований і підтриманий Міністерством освіти і науки України у 2014 році. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича був середи перших 9 університетів, які долучилися до програми удосконалення викладання англійської мови та англійською мовою в ЗВО. Протягом п’яти років учасниками проекту стали 32 університети України, презентація доповіді підсумків роботи колективів відбулася 19 лютого 2019 року. Під час презентації результатів зовнішній незалежний експерт, професор Саймон Борг, розповів про зміни, позитивну динаміку та успіхи у сфері викладання англійської мови професійного спрямування та фахових дисциплін англійською мовою як важливого інструмента у процесі інтернаціоналізації закладів вищої освіти.  Професор провів незалежне дослідження результатів проекту та досягнень університетів-учасників. У жовтні та листопаді 2018 року він відвідав 8 вишів, за допомогою координаторів на місцях (в ЧНУ ім. Ю. Федьковича – О.І. Манютіна) провів опитування 2500 студентів, організував серію співбесід і спостережень за 40 заняттями з англійської мови та фахових дисциплін англійською мовою. Висновки експерта підтвердили необхідність створення єдиної державної візії розвитку англійської мови в Україні.

Наказом МОНУ № 597 від 26.04.2019 р. організовано робочу групу по визначенню концептуальних засад державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти. До складу групи увійшли 23 представники ЗВО України (проректори, професори, завідувачі кафедр), МОН України, ЧНУ ім. Ю. Федьковича мала честь представляти завідувач КІМПФ                 доц. О.І. Манютіна.

10 травня 2019 відбулася перша зустріч робочої групи, з 27 по 30 травня 2019 р., за участі та під керівництвом представників МОНУ, британських експертів був створений проект документу «Концептуальні засади державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти».

11 червня 2019 року на пленарному засіданні «Англійська мова як інструмент модернізації вищої освіти та Європейської інтеграції України» проект було представлено академічній спільноті. Доц. О.І. Манютіна як модератор конференції отримала безпосередню схвальну реакцію представників ЗВО України на Міжнародній конференції «Розбудова системи забезпечення якості вищої освіти в Україні», яка проводилась в м. Київ: організатори –МОНУ, НАЗЯВО, Спілка ректорів ВНЗ України, Національний Еразмус+ офіс в Україні, Британська Рада в Україні, Інститут вищої освіти Національної академії педагогічних наук України, КНТЕУ.

Рішенням колегії МОН України від 25 червня 2019 р., протокол 5/1 – 4 документ було взято за основу, наприкінці липня 2019 р. документ був оприлюднений, пройшов громадські  слухання.  «Концептуальні засади державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти» є результатом багаторічної роботи великого колективу, нашого університету, зокрема, у проекті «Англійська мова для університетів»; завдяки участі колективу здійснений аналіз стану викладання англійської мови в Україні, оцінка перспектив її розвитку, практично всі аспекти вивчення, викладання та використання англійської мови,  визначені в роботах провідних фахівців Європейських університетів Рода Болайто, Ричарда Уеста, Саймона Борга та ін.

Британська Рада в Україні проводить активну роботу в рамках освітніх програм і проектів, зокрема підтримує впровадження державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти. З метою обміну досвідом та обговорення ролі англійської мови у вищій освіті делегація від України взяла участь у Міжнародній конференції програми «Higher Education for Employability». До участі у конференції були запрошені представники міністерств освіти, національних та міжнародних освітніх агенцій, експерти і освітяни з Великої Британії та семи країн-учасниць програми (Азербайджану, Вірменії, Грузії, Казахстану, Туреччини, Узбекистану та України).

У складі української делегації 16-17 жовтня у м. Ташкент (Узбекистан) велику честь взяти участь у роботі конференції «Роль англійської мови у вищій освіті і її вплив на можливості працевлаштування випускників» мала завідувачка кафедри іноземних мов для природничих факультетів доцент Манютіна О.І. Основною метою спілкування з колегами з різних країн під час круглих столів, екскурсій у провідні навчальні заклади країни, прийомів, у посла Великої Британії зокрема, був обмін досвідом впровадження державної політики, нових стратегій та практик удосконалення володіння, використання та вивчення англійської мови.

Робоча група факультету іноземних мов на чолі з деканом, проф. І.М. Осовською обговорила «Концептуальні засади», представила керівництву план дій для імплементації «Концептуальних засад» та, у подальшому, розробки «Концепції вивчення іноземних мов в ЧНУ»; також на вченій раді університету було запропоновано кілька основних пунктів для реалізації політики щодо англійської мови у нашому закладі. У грудні 2019 р. університет офіційно погодився взяти участь у проекті «Policy for English», якій є логічним продовженням попереднього міжнародного проєкту Британської Ради «English for Universities».

З 12 по 13 березня 2020 р. у перші дні карантину та ізоляції, спричинених COVID-19,  відбулася одна з чергових визначних подій у затвердженні  проекту «Концептуальних засади державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти» на національному рівні – дводенний семінар-практикум з розробки інструментів та рекомендацій втілення основних засад документу у м. Київ, організований Британською Радою в партнерстві з Міністерством освіти та науки України. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича представляли завідувачі кафедр, доценти Олена Манютіна та Юрій Халавка. Метою заходу було не лише детально ознайомити університети з документом, роз’яснити окремі положення та сфери відповідальності різних структур, обговорити та напрацювати інструменти, спланувати розробку рекомендацій, але й поділитися власними здобутками в імплементації державної політики щодо англійської мови в університеті у формі презентацій та дискусії.

23 квітня 2020 року Британська Рада організувала та успішно зібрала понад 18 учасників робочої групи з метою обговорення попередніх результатів розробки методичних рекомендацій для «Концептуальних засад державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти». Усвідомлення важливості знання англійської мови для розширення освітніх та професійних контактів студентів, підвищення конкурентоспроможності майбутніх фахівців на національному та міжнародному рівнях не дозволяє провідним університетам країни залишатись осторонь грандіозного проекту Британської Ради та МОН України.

Державна політика щодо англійської мови фокусується на викладанні англійської мови професійного спрямування, викладанні фахових дисциплін англійською мовою, розробці та впровадженні освітніх програм англійською мовою для іноземних, і не тільки, студентів. Після дводенного семінару з розробки інструментів та рекомендацій втілення «Концептуальних засад державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти» 12-13 березня 2020 р. учасники  розробили рекомендації щодо викладання англійської мови у ЗВО, напрацювали інструменти для їхнього втілення. До обговорення політики та інструментів її імплементації були залучені студенти, аспіранти, викладачі, роботодавці та інші сторони, зацікавлені у розвитку та удосконаленні англійської мови у вищих навчальних закладах України. У Чернівецькому національному університеті від «команди управлінців» Олена Манютіна відповідала за розробку та проведення анкетування серед стейкхолдерів – студентського парламенту, активних студентів різних факультетів, аспірантів, магістрантів та роботодавців краю. Конструктивна критика активної, небайдужої і надзвичайно талановитої молоді нашого університету, всі їхні пропозиції, щирі та ґрунтовні відгуки були враховані в удосконаленому варіанті «Рекомендацій».

27 травня 2020 у додатку Microsoft Teams відбулася чергова онлайн-зустріч представників ЗВО-учасників спільного Проєкту Британської Ради та МОН України “Policy for English”. Під керівництвом головного менеджера освітніх проектів Британської Ради Жанни Севастьянової дискутували щодо поточного стану розробки структури та змістового наповнення методичних рекомендацій стосовно імплементації “Концептуальних засад державної політики щодо розвитку англійської мови у сфері вищої освіти України”. Учасниками зустрічі було погоджено план для подальшої спільної роботи, встановлено терміни подання документу на розгляд в МОН України – червень 2020 (виконано).

Співробітники кафедри постійно вдосконалюють педагогічну майстерність, навички спілкування англійською мовою, налагоджують контакти навіть в умовах карантинних заходів у світі. У травні 2020 Британська Рада організувала серію онлайн діалогів між університетами Великої Британії та країн нашого регіону, щоб поділитися досвідом у відповіді на Covid-19 у секторі вищої освіти. Зустрічі, до яких протягом місяця дистанційно долучилися викладачі КІМПФ були присвячені використанню технологій в усіх видах діяльності – викладанні, навчанні та управлінні університетом, майбутнім моделям для онлайн навчання, сучасним проблемам викладання, університетам майбутнього, академічній доброчесності під час проведення контрольних заходів та ін.

Також представники КІМПФ відгукнулись на запрошення Британської ради долучитися до нової ініціативи.

19 листопада 2020 року представники кафедри взяли участь у форумі, присвяченому запуску нової платформи Британської Ради – Інтернет-спільноти вчителів та викладачів англійської мови, яка забезпечить майданчик для обговорення нових ідей, дискусій; дозволить обмінюватися знаннями та досвідом, обмірковувати нові практики та брати участь у дослідницькій діяльності. Програма заходу включала презентації та виступи провідних методистів, фахівців та експертів у галузі освіти та викладання англійської мови, обговорення актуальних проблем освіти зі Скотом Торнбері, Саймоном Боргом та багатьма іншими.

Comments are closed